Poslední dobou se ve velkém znovu začíná mluvit o kryptoměnách, ale co to vlastně kryptoměny jsou? Zjednodušeně by se dalo říct, že kryptoměny jsou elektronické peníze. Tyto peníze nejsou vydávány jednotlivými státy, ale vznikají na základě složitých matematických výpočtů a jsou plně decentralizované – kurzy těchto peněz nejsou tedy ovlivňovány jako klasické peníze.

bitcoin do kapsičky

Nejznámější z nich je bezesporu Bitcoin, tato kryptoměna poslední dobou budí velké emoce, jelikož její kurz od začátku roku narostl o více než 230 %. To znamená, že při investici tisícikoruny na začátku roku má tato investice po sedmi měsících hodnotu přes dva tisíce. Bitcoin samozřejmě není jedinou kryptoměnou, a jejich počet se stále zvětšuje, dokonce firma Facebook od roku 2020 bude vydávat vlastní kryptoměnu nazvanou Libra.

Podle výše zmíněného příkladu bychom tedy mohli předpokládat, že tento typ investice je doslova zlatý důl. Když si srovnáme růst Bitcoinu třeba s úroky na stavebních spořeních, které se pohybují kolem 2-3 % je zde rozdíl ohromný. Jenže zde je se nachází právě ten háček, nic není zadarmo a nic není tak jednoduché. Vzhledem k tomu, že kryptoměny nejsou nijak regulovány, může jeden den jejich cena dramaticky růst a další měsíce klidně pouze klesat. Tomuto jevu, kdy obchodní komodita nezměrně roste a v určitém bodě náhle její hodnota výrazně spadne, se obecně říká bublina”. Právě kvůli vysoké rizikovosti a nepředvídatelnosti většina ekonomů před investicí do kryptoměn varuje!
mince kryptoměn

Nyní se tedy dostáváme k tomu, jestli jde tedy o investici budoucnosti. Podle mého názoru je minimálně vhodné mít o kryptoměnách nějaké podvědomí a zajímat se o ně. Objevují se totiž hlasy lidí, kteří tvrdí, že by dokonce kryptoměny mohly v budoucnu úplně nahradit konvenční měnu. Faktem je, že v dnešní době stále více obchodů akceptuje jako formu platby právě placení v Bitcoinech, a i vlastní měna kterou chce vydat Facebook by mohla hodně napovědět o směřování tohoto trendu v budoucnosti.