Vyřezávané ovoce a zelenina dnes zdobí většinu společenských akcí. Toto staro-asijské řemeslo, které se stalo populárním téměř před dvěma tisíci lety, ovládlo nedílnou součást i aranžmá české gastronomie. Avšak za posledních dvacet let se popularita carvingu u nás rozrostla do takových rozměrů, že vyřezaný meloun už není záležitostí pouze rautů a různých gastronomických slavností.

dekorační meloun

Kde výrobky získat?

Na internetu se pohybuje mnoho zručných řezbářů, kteří na zakázku vyrobí téměř cokoliv, nač si jen vzpomenete. Od ozdobných jablíček, přes dárkové melouny ( s nápisy a obrázkovými motivy ) až po realistické zpracování 3D motivů z dýní či různých druhů kořenové zeleniny.
dýně s tváří

Zvládnete to i vy!

Vyřezávání však není žádná věda a s trochou tréninku jej zvládne každý. Nemusíte mít ani speciální nože a dlátka. Základní motivy je možné vytvořit i obyčejným kuchyňským nožem ( menší velikosti ) a při troše trpělivosti si můžete vytvořit i puget růží z červené řepy. Ovšem pokud vás tento koníček ohromil, je dobré investovat alespoň do speciálního thajského nože, který se svou zúženou čepelí umožní řezbáři vytvářet jemné a přesné řezy. Jeho cena se pohybuje od různých výrobců přibližně od tří-set korun. Na trhu je také mnoho literatury, kde získáte základní i pokročilé návody, jak tuto dovednost ovládat ( vybírat můžete i zahraniční literaturu, jako návod vám bohatě poslouží pouze obrázkový postup ) .
ananasový meloun

Zúčastněte se soutěží

Pakliže chcete, aby se z vás stal mistr řezbář je dobré absolvovat některé kurzy u profesionálů, ať už u nás nebo v zahraničí. Minimálně tím zkrátíte dobu vašeho učení a postupem času se můžete zúčastnit i soutěží, které se pořádají téměř na každé gastronomické akci. Vyřezávání u nás se stalo silným fenoménem a několik let existuje stále se rozrůstající národní tým, který reprezentují nejlepší tuzemští řezbáři na největších soutěží v Evropě, ale i po celém světě. Pozvání do národního týmu je tak obrovskou motivací pro spoustu začínajících řezbářů.